Artykuły ogólne

Radca prawny czy adwokat – kogo wybrać?

Pytanie, które zadaje sobie mnóstwo ludzi mających palący problem prawny. Obecnie istnieją jedynie dwie różnice pomiędzy tymi zawodami. Pierwsza to kolor żabotu w todze – u radców prawnych niebieski, a u adwokatów zielony. Druga różnica może być istotna jedynie dla ewentualnych pracodawców lub osób poszukujących obrońcy, gdyż zatrudnić można jedynie radcę prawnego, ale wtedy taki radca prawny nie może wykonywać funkcji obrońcy w sprawach karnych (jednak nadal może być pełnomocnikiem w sprawach karnych). Wynika to z tego, że adwokaci nie mogą pracować na podstawie umowy o pracę, ale za to zawsze mogą być obrońcami w sprawach karnych.


Tak jak widzisz, po powyższych krótkich wyjaśnieniach, pytanie jest proste i taka też odpowiedź w większości przypadków: kogo chcesz. Tak! Radca prawny i adwokat mają takie same uprawnienia, już od wielu lat. Jeżeli ktoś przekonuje, że jest inaczej, należy bardzo uważać, ponieważ osoba ta ewidentnie nie zna obowiązujących przepisów, a swoje twierdzenia opiera na przepisach co najmniej sprzed 2016 roku. Obecnie dojście do zawodu radcy prawnego jest niemal identyczne jak dojście do zawodu adwokata. Dojście do uzyskania uprawnień zawodowych radcowskich i adwokackich jest wymagające i długotrwałe. Zarówno aplikacja radcowska jak i aplikacja adwokacka nie należą do łatwych, podobnie z egzaminami zawodowymi, które trwają 4 dni po 6-8h dziennie. Przy czym należy dodać, że nie jest to jedyna droga do zawodu, ale inne nie są wcale łatwiejsze.


Podsumowując… adwokat równie dobrze może zajmować się zamówieniami publicznymi, co radca prawny może prowadzić sprawy karne. Swoją decyzję należy oprzeć nie na wyborze pomiędzy radcą prawnym a adwokatem, tylko na wyborze pomiędzy konkretnymi osobami. Wybierając prawnika z uprawnieniami warto skupić się na tym, czy chcemy współpracować z daną osobą, a nie na tym jaki ma kolor żabotu.